banner6.jpg
banner5.jpg
banner4.jpg
banner3.jpg
banner1.jpg
banner2.jpg

"כל אדם צריך מצרים" מאת: אמנון ריבק מהמדרשה ב"אורנים"

כל אדם צריך שתהיה לו
איזו מצרים,
להיות משה עצמו מתוכה
ביד חזקה,
או בחריקת שיניים.

כל אדם צריך אימה וחשכה גדולה,
כל אדם צריך שתבוא לו הצלה,
שידע לשאת עיניו אל השמים,
כל אדם צריך תפילה
אחת,
שתהא שגורה אצלו על השפתיים,
כל אדם צריך שתהיה לו הבטחה,
כל אדם צריך השגחה.
אדם צריך פעם אחת להתכופף –
כל אדם צריך כתף.

כל אדם צריך שתהיה לו
איזו מצרים,
לגאול עצמו ממנה מבית עבדים,
לצאת בחצי הליל אל מדבר הפחדים,
לצעוד הישר אל תוך המים,
לראותם נפתחים מפניו לצדדים.
כל אדם צריך כתף,
לשאת עליה את עצמות יוסף,
כל אדם צריך להזדקף.

כל אדם צריך מסע ארוך אחד,
לזכור אותו לעד
בכפות הרגלים,
כל אדם צריך שתהיה לו ירושלים,
ומסע ארוך אחד,
לזכור אותו לעד
בכפות הרגליים.

הגדה ירוקה: על ניקיון, לכלוך ומה שביניהם

כפרפראזה על הביטוי השגור "תמונה אחת שווה אלף מילים", אפשר לומר כי טיול (טוב) אחד שווה אלף תמונות.
על טיול אחד ארוך במיוחד מסופר בספר שמות, טיול שבו נולדנו והתגבשנו כעם. כולנו בתום ימים רבים של עיסוק בניקיון הבית מצווים לצאת למסע שורשים שבו נתעסק בזיכרון ההיסטורי של כל אחד מאיתנו . ובליל הסדר נתכנס כדי לספר על המסע ההוא שערכו אבות אבותינו מעבדות לחירות. כי "בכל דור ודור חייב אדם לראות עצמו כאילו הוא יצא ממצרים" משה רבנו הוציא את עם ישראל ממצרים ו"טייל" עימם במדבר ארבעים שנה, עד שלבסוף הביא אותם לפתח הארץ המובטחת. הוא לא משך את הזמן "סתם" כך ללא סיבה, משה מנהיג  את תהליך הטרנספורמציה החשוב ביותר בתולדות עם ישראל תוך כדי המסע במדבר . 

 

שביל באמצע, שביל בצד
חיי סובבים סביב טיולים. כמדריכת טיולים אני רואה בטיול פוטנציאל נדיר ללמידה, למפגש עם תחומי דעת רבים ומגוונים והזדמנות נדירה  למפגש אינטנסיבי עם אנשים.
יש בטיול הזמנה להתבוננות פנימית וחיצונית ולפיתוח הקשב: אין כמו התבוננות שקטה תוך כדי טיול, זו הדרך הבטוחה להפוך לחכם יותר. הטיול בטבע הוא תהליך שמטעין מצברים, ויחד עם זאת  שהוא מאתגר אותנו פיזית, לעיתים הוא זה שמחולל בנו שינוי פנימי.
בימים אלה, כשאפשר להריח את האביב שמסביב ומנגד החורף עוד לא אמר את מילתו האחרונה, אני מטיילת במרחבים ורואה מול העיניים את הטבע שמתעורר בשילוב של ניגודים. העצים עדיין עירומים, עלים ירוקים בצבע רך מציצים על הענפים ולמרגלותיהם מרבדי פריחה בשלל צבעים עזים  ובעונה מרגשת זו של לידה והתחדשות אני מספרת למטיילים שעם ישראל  זוכה לחגוג את הולדתו שלו.
בשנים האחרונות מצאתי את עצמי מפנה תשומת לב מיוחדת בטיולים שלי לנושא האקולוגיה ואני מרבה לשוחח עם המטיילים על  "אקולוגיה-  אבל בגובה העיניים" .

 


למה דווקא אקולוגיה ? ולמה דווקא בטיול ?

"כולם מדברים על מזג האוויר, אבל אף אחד לא עושה משהו בנידון ", אמר מרק טווין.
תכל'ס הוא צדק. את התחממות כדור הארץ ואת מיעוט הגשמים מרגישים כולנו, מזג האוויר פשוט משתגע. ובניגוד למרק טווין, אני באה להגיד שהממשלה והתעשייה חייבים להוביל שינוי משמעותי !! אבל הדבר החשוב הוא שגם כל אחד מאיתנו יכול להירתם למשימה ויפה שעה אחת קודם. את ההזדמנות שלי לתרום לשיפור פני הסביבה מצאתי בטיולים שאני מדריכה. שהרי הטיול הוא הזמנה  למפגש עם נושאים, והזדמנות לשיחה ולהתלבטות . גיליתי שנושא חשוב זה יכול להוביל לשינוי בהתנהגות של כל אחד מאיתנו.
אז תוך כדי טיול כשאנחנו מנותקים מהבית ונמצאים בסביבה לגמרי אחרת, פנויים מהעיסוק היומיומי, יש זמן להקשבה חדשה. להתמודדות עם הנושא הירוק הזה. ולמרות שרוב המטיילים לא מחבקים עצים, גיליתי שכשמדברים לאנשים מלב אל לב, מתבוננים בדוגמאות מהשטח ומציעים חלופות להתנהגות היומיומית שלנו אז אנשים נפתחים מקשיבים, ובסוף מתברר גם שכולם מאמינים בזה.

 

חפֵצים בסביבה ירוקה
בכל מקום בו אני מטיילת, אני משתדלת ל"הציף" את נושא איכות הסביבה כחלק מתוכנית הטיול. אך יש לי טיול ספציפי אחד שבו אני באמת מרבה לעסוק בתחום האקולוגי עם המטיילים. הטיול נעשה באחד מהאתרים האהובים עלי, בחוות חפציבה ששוכנת ליד העיר חדרה  שבימים אלו, משוקמת על ידי חברת החשמל. הטיול בחפציבה ובנחל חדרה הסמוך מזמן מפגש מלמד ומרגש עם איכות הסביבה.
בשטח קטן, יחסית, אנו פוגשים את נחל חדרה הנחשב למזוהם בנחלי ארצנו ועובר ניסיונות שיקום. בחורף צופים הקורמורנים החונים בהנאה על צמרות העצים , במטיילים ובתי- החווה שעברו תהליך שיקום שימור ושיחזור עומדים זקופים גאים, בהמשך מתנשאת תחנת הכוח "אורות רבין"  שמשתמשת בפחם אבן כדי שיהיה לנו חשמל בשפע, ועצי האקליפטוס שהם בני מאה ויותר מחביאים דיונות זהובות סמויות מן העין ... מתנת אלוה, הכול נמצא על הדרך של המטיילים לשפכו של הנחל לים.
על מה מדברים בטיול כזה? לא על החור באוזון או התחממות כדור הארץ,
דווקא יותר חשוב לי לדבר על דברים  ורעיונות פשוטים,שקל ליישם אותם בחיי היומיום.
"הפשטות היא האלגנטיות בשיאה "אמר ר. שארמה, בספרו 'חוכמת המנהיגות'.
ופשטות זה להתחיל בבירור של הדברים הבסיסים:
מה זו פסולת? מה יש בפסולת שאנו מייצרים? מה עושים עם האשפה שלנו?
למה חשוב לייצר פחות אשפה? מה זה מיחזור? למה חשוב למחזר?
מה פירוש להשתמשוב?

 

כמה עובדות – האם ידעתם?
• שכל אחד מאיתנו מייצר ביום 2 קג' אשפה? שהם 700 קג' אשפה בשנה ו- 50 טון במהלך כל החיים.
• שישראל נמצאת במקום השני בעולם ביצור אשפה לנפש?
• שכל אחד מאיתנו "מייצר" בממוצע 2 שקיות ניילון ביום? וכל המדינה ביחד "מייצרת"   כ- 14 מיליון שקיות ניילון ליום . . .לא יאומן , אה ?
• שנפח הפסולת השנתית שלנו שווה ל- 50 מגדלים בגובה של מגדלי עזריאלי?
      האם ניתן בכלל לדמיין את זה?

 

טיול אל המקורות
הטיול האקולוגי מפגיש אותנו עם המקורות מזווית פחות מוכרת, כיוון שהנושא האקולוגי תופס מקום נכבד ביותר במקורות שלנו, הן במקרא והן בספרות חז"ל.
את נוח אפשר לקחת כדוגמא בתור -  אבי החברה להגנת הטבע .
נוח היה למעשה האדם הראשון שדאג למחסורם של בע"ח, לא לתועלתו האישית, אלא כערך בפני עצמו. בהתבוננות בסיפור המקראי אנו שואלים את עצמנו מה בעצם היה איכפת לו אם יחסר בעולם איזה ג'וק או פשפש? העולם הולך לקראת חורבן והוא יוצא לאסוף מן החיה הטמאה שניים ומהטהורה שבע, ע"פ הציווי האלוקי . אלא מה? הסיפור מבקש למסור מסר חשוב- שהעולם שלם ואי אפשר שתחסר אפילו, ולו חיה אחת חס וחלילה. דרך הסיפור המוכר של נוח והמבול, אנו לומדים מהי האחריות המוסרית שיש לנו כבני האדם לשמור על עולם החי (הצומח וגם הדומם) לצורך המשך קיומו של העולם ולצורך קיומנו אנו .


סוף שהוא התחלה
מסע מוצלח אינו מסתיים לעולם
הקילומטרים כן .
אך הזמן נשאר חקוק בתוכך,
הופך חלק ממך.
בסוף המסע אינני מרגיש מנצח
אלא יותר אסיר תודה
כאילו הדרך עברה בתוכי
ולא אני בתוכה

 

עוד מעט מגיע ליל הסדר בו אנו נוהגים לפתוח את הדלת פעמיים;
בתחילת הערב ב"הא לחמא עניא" - אנו פותחים דלת אל העבר, ובפעם השנייה בסוף הסעודה פותחים דלת לעתיד, ומזמינים את אליהו הנביא לבשר לנו על עתיד טוב יותר .
כשאנו לומדים מן העבר אנו יכולים להשתדל בהווה למען עתיד טוב יותר.
כעת כשהאביב מסביב , אנו נמצאים בעונה של סוף והתחלה, ולמי שאוהב לעשות חשבון נפש פנימי יש מקום  להרהר באפשרות שלא מוכרחים לעשות חשבון  נפש רק לאחור,
לעיתים אפשר לעשות זאת  גם מראש.
לכן אני מאמינה שעשייה כנה של כל אחד, מתוך רצון טוב יכולה לחולל פלאים בארצנו, ושישראל יכולה להפוך למעצמה אקולוגית בתוך שנים ספורות.
מי ייתן ו"יציאת ישראל ממצרים תישאר לעד - האביב של העולם כולו" (הרב אי"ה קוק).

שם:
טלפון:
דוא"ל: