banner6.jpg
banner5.jpg
banner4.jpg
banner3.jpg
banner1.jpg
banner2.jpg

חופים הם לפעמים / נתן יונתן


"חופים הם לפעמים געגועים לנחל שאהב.
יש במקומות שלנו נחלי אכזב,
ראיתי פעם חוף
שעזבו הנחל ושכחו
והוא נשאר עם לב שבור של אבנים וחול
גם האדם יכול
שיישאר נטוש ובלי כוחות
כמו החוף .

אף הצדפים
כמו השחפים או כחופים
גם הצדפים הם לפעמים געגועים
לבית שהיה
ורק הים
שר שמה את שיריו
כך בין צדפי לבו של האדם
שרים לו נעוריו . "

(גרסת המקור של השיר)

ניגונים בבית חנקין בכפר הים

נחל חדרה

הנחל בצידו המערבי

המים מגיעים מתחנת הכוח

בית חנקין

בין אקליפטוסים

בדרך אל הים

נחל חדרה - כתבה לעיתון ירוק

חאן של חדרה

 
מומלץ להתחיל בחאן של חדרה . האתר שוכן בסמוך לבית הכנסת הגדול בטבורה של העיר חדרה  עטוף בגינה נהדרת . תוכלו לשמוע סיפור מופלא של העיר שנוסדה בתרנ"א או אם תרצו ב- 1891 . שחקנים סרטים וצוות מדריכים מעולה יספרו לכם על האידיאולוגיה של אז וגם על המציאות הקשה בגולה
( ברוסיה ובפולניה ) שהולידו את תנועת "חובבי ציון" שעשו עלייה והשתכנו ב"חאן" של סלים חורי
( אפנדי נוצרי לבנוני ) שמכר את האדמות של " אל חודרה "  ליהושע חנקין ,
כ – 29,280 דונם סה"כ העסקה .
כל השאר שייך להיסטוריה ... חדרה היא עיר ואם בישראל ואם הייתם נותנים למייסדים להציץ אל העתיד שאותו יצרו במו ידיהם ובמו חזונם לא היו מאמינים . ( לטוב ולרע ) .
 

התחנה הבאה - נחל חדרה

 
מוזמנים לחפש ולמצוא ממש בצומת אליאנס שוכנים שני שקמים שהם העדות הצמחית לשרידי יער בראשית שהיה במקום . אם ניכנס ברמזור ונפנה שמאלה נוכל להמשיך לגשר העתיק בכביש החוף שבעבר שימש כביש היחיד עד שבנו כביש גדול ורחב עם גשר שמכיל יותר ממכונית אחת . תחתיו זורם לו בשלווה נחל חדרה .  זה קטע מנחל חדרה שעדיין לא עבר ניסיונות שיקום  אלא רק ניסיונות של הרס .
הצבע הירוק  של המים, אינו מעיד על הזיהום שקיים בו . הצבע הירוק מופיע כאשר במים יש אצות חד תאיות המעניקות את הגוון הזה . ניתן לפגוש צמח מרתק שנמצא בנחל והוא עדשת המים, צמח זעיר הצף על המים וצורתו כצורת עדשה,הצמח מסוגל לטהר את המים ע"י קליטת החלקיקים המזהמים בתוך המים (יש במדינתנו שיווק ויצוא של עדשת המים לחו"ל בתור מטהר מים ביולוגי .
למידע נוסף מגדיר הצמחים בעמ' 904 ).
מקור הזיהום בנחל נובע מהזרמת שפכים בוואדי ערה ופסולת מהמפעלים השוכנים בסמוך לערוץ זרימתו של נחל חדרה. (למשל : השפכים של מפעלי הנייר של חדרה או מפעלי תעשיית המזון של עין שמר וכו' )  הוא שאמרנו בראשית דברינו אם הראשונים היו רואים מה אנחנו מעיזים לעשות לנחל הזה ...
 

צמחיית הנחל


הצמחייה הסמוכה לנחל,אופיינית בחלקה לצומח נחלים , ויש גם צמחייה שאופיינית לבתי גידול
" מופרעים" דהיינו : נוכל למצוא צמחים אלו בגלל התערבות האדם בשטח הנ"ל . לדוגמא : צמחי הקנה שייכים לצומח גדות ונחלים וכן גם הדיבשה בעלת עלה תלתני ופורחת בלבן . וגם הערברבה שפורחת בצבעה הסגלגל וגם צמח השנית בעל פרח ורוד סגול שיכול להגיע בגובהו עד מטר וחצי .
לעומת אלו אי אפשר שלא להתייחס בכבוד לקיקיון שמוזכר בספר יונה ( והימים הללו של אלול מקרבים אותנו לסיפור התנ"כי הזה . ) הוא שיח חד ביתי הפרחים של הנקבה מופיעים באדום ואלו של הזכר יופיעו בצבע צהוב . מהקיקיון מפיקים רעלן מסוכן לצורך הדברה ביולוגית . הקיקיון דוגמא לצמח שמופיע בשטחים שיש בהם התערבות האדם או כמו שכתוב במגדיר הצמחים בתי גידול מופרעים
 ( למעוניינים , ראו להלן עמ' 402 – במגדיר ) .
 ירוקת החמור, עשב חד ביתי שרוע, שעיקר גאוותו על אופן הפצת זרעיו לתבל . הפרי שנוטה כלפי מטה שעיר ( כמו כל גבר מצוי ) , ואם הזדמן לנו לעבור בסמוך אליו בעת הבשלתו בהינף נעל או בנגיעה קלה ניתק הפרי מהעוקץ והתוכן העסיסי על תכולת זרעיו ניתז לכל עבר . ( תוכלו לעיין במגדיר בעמ' 654 ולהשכיל  באופן פרטי ) גם עליו ניכתב שהצמח גדל במקומות גידול מופרעים ומבחינתנו הנה עוד
דוגמא לצומח שבא בעקבות התערבות האדם .
דעו לכם שיש גם - מכון לטיהור שפכים. לתיאום ביקור : 6345660 – 04 . במידה וירשו לכם לבקר באתר זו חוויה מיוחדת במינה אם כי ריחנית מעט .

 

לסיום פארק נחל חדרה


נוסעים בכביש המוליך לבית החולים הלל יפה חולפים על פני הכניסה ועולים על הגשר
המוביל אל גבעת אולגה . נוסעים ישר בכביש עד לכיכר עם הפסל של הגולש על הגלים .
בכיכר זו פונים ימינה ובצומת הבאה שמאלה . מייד לאחר מכן שוב ימינה ואז נראה שלט ענק שמבשר לנו
על פארק נחל חדרה . ניסע ישר עד לחניה המוסדרת . ( זהירות !  יש פורצים שאוהבים מכוניות במגרשי חניה בפארקים – לתשומת לבכם .   )
הקטע המשוקם של נחל חדרה, אורכו 1300 מ' ורוחב הנחל 40 מטר . ניתן לשבת בצל חורשת איקליפטוסים סמוכה שניטעה בשנות ה30 (כשהצל מגונן מפני קרני החמה נוכל לברר לעצמנו מהן סיבות הנטיעה של האקליפטוסים היפים הללו . האם היה זה לצורך חסימת החול והתפשטות הדיונות או האם בעצם הסיבה האמיתית המסתתרת בהיסטוריה הנטועה מולנו היא ברצון התושבים לסמן את גבול השטח של העיר חדרה?) ניתן לפגוש ולראות את אלת המסטיק שהיא צומח אופייני לאזור . השיח הנ"ל הוא דו ביתי שמכיל שרף וכמובן יש לו ריח אופייני שכל אחד יכול ללמוד ולהכיר . אגב בשיח הזה אפשר להבחין בין צבעי הפירות ולצבעים יש גם משמעות . פרי המכיל זרע בעל עובר יופיע בצבע ירוק, שחור . ואם הפרי בעל צבע אדום סימן שהוא מכיל זרע חסר עובר .
( כל השאר אפשר לקרא במגדיר הצמחים בעמ' 419 )
כחלק מתוכנית ה"שיקום" של הנחל נבנתה סוללה בגובה של 18 מ' הבנויה מאפר של תחנת הכוח ועל זה הוסיפו כחצי מטר אדמת חמרה ועל כל זאת החליטו לגדל צמחיה .
במבט זריז אפשר להבחין כי הצמחייה קצת מתקשה להסתגל לתנאי המחיה בפארק . 
אולי לפני כן היו צריכים אותם יזמים מחליטנים לפגוש אנשי טבע וסביבה ולברר  מהו הצומח האופייני לאזור שיכול לשרוד את הקרבה הגדולה כ"כ לים . וכשמסתכלים על עצי הוושינגטוניה הלב קצת נכמר השוליים של העלים צרובים מן הרסס המלוח  והעצים יחסית נמוכים והמדרון חשוף לשמש .
נתנחם ב" נר הלילה החופי" שחוגג עם פרחיו הצהובים שמעטרים את הטיילת ועושים הרגשה נחמדה למטיילים . בפארק לא ניתן להחמיץ את שלטי ההזהרה לבל ניגע במים המזוהמים של הנחל .
ובכן ... אם נמשיך במורד הנחל אל הסכר שעוצר את הנחל . נוכל לראות כי בצידו המזרחי של הנחל זורמים להם מים ירקרקים מי נחל חדרה שמכאן מועברים בצינור אל הים התיכון . ואילו בצידו המערבי של הנחל מוזרמים להם מי ים מלוחים הנפלטים מתחנת הכוח אורות רבין לאחר שקיררו את הטורבינות . 
 

המעין "עין אל עסל" בסמוך לסכר  
 
ליד הנחל ישב שבט בדואי ששמו " ערב אל מפג'ר " שמשמעותו  "הערבים שגרים על יד הנחל המפגר והכוונה לנחל חדרה שעומד ולא מצליח לזרום אל הים כי החולות מפריעים לו .
כיום המעיין הוכנס למשאבות וצל אקליפטוסים וצמחי קנה מעטרים את סביבתו .
ויש גם תחנה בצילו של עץ האשל – בו ניתן לשמוע את ציוצי עטלפי הפירות השוכנים מתחת לגשר הסמוך. הידעתם כמה חשוב עבורנו עטלף הפירות ? היצורים הללו  ממשפ' היונקים, היחידים אגב ממשפ' זו שיכולים לעוף . הם חיים בלהקות , הנקבות קטנות מן הזכרים .
עטלפי הפרי מתרבים כל השנה וההריון נמשך כ – 160 יום . המזון שהם צורכים – פירות תוססים ו/ או רקובים כגון : אננס , שסק , אפרסק , גויאבה . בשעתו גאתה השנאה של החקלאים אליהם  בגלל שסברו שהעטלף מזיק גדול למטעים . מתברר שלא כך המצב והוא מועיל בכך שהוא אוכל רק פרי שעבר זמנו וכמו כן הוא מפיץ בחינם ללא תשלום נוסף זרעים , גלעינים , גרעינים של פירות שחלקם מצליחים לנבוט במקומות מרוחקים מן המטע המקורי .  וכך למרות מערכת הסונר הלא חדישה שיש בגופם דעו כי הם ראויים לאהדה לכבוד להכרות ואף לטיפוח ולא חס וחלילה להרוג בם איש כחפצו .
 
 

סיום  הטיול בכפר הים –


היוצאים מפארק נחל חדרה ופונים אל כפר הים. הכפר נחנך בשנת תשנ"ח 1998 , והבניה בו הייתה לצורך דיור פרטי + נופש . למפרץ היפהפה של כפר הים קוראים מפרץ בנימין , ובהמשך דרומה ישנו המפרץ הסיני שהוא טיול קסום בפני עצמו אבל רק בעונת החורף והאביב .
התצפית המדהימה - ממרפסת ביתם של אולגה ויהושע חנקין  (עליהם השלום ) . הבית השמור הזה
מזכיר בסגנונו את הבית שנמצא בפארק הלאומי מעיין חרוד הרצפה במקום אוטנטית ואם הועלתם ועליתם עד למעלה תוכלו להזמין לעצמכם כוס קפה בבית המשוקם שיהושע בנה לרעייתו אולגה בערוב ימיו וזאת כדי לבטא את חיבתו אליה  שהרי ילדים לא היו להם וזאת הייתה המשאלה שלה , בית במפרץ בנימין .
המסעדה החלבית הכשרה נהנת מרוח ים מריח מלוח של המים ומרעש טבעי של גלים . תפריט מעודן ממתין לחפצים בפינוק . ולמעוניינים יש אפשרות לשחות למרגלות המסעדה , במים צלולים .
שם:
טלפון:
דוא"ל: