banner6.jpg
banner5.jpg
banner4.jpg
banner3.jpg
banner1.jpg
banner2.jpg

טיולים בחנוכה – לפי הסמלים והמשמעויות של החג

מהו מקור השם של חג החנוכה ?
מקור של השם חנוכה הוא במאורע של חנוכת המזבח: טיהור בית המקדש שהיה מרכז הפולחן הדתי וכמובן הסמל הלאומי של עם ישראל וחידוש עבודת הכוהנים בבית המקדש – שהיו המניעים העיקריים למלחמת החשמונאים ביוונים . ויש האומרים : חנוכה כי המכבים חנו ב- כ"ה. המלחמה ביוונים נמשכה עד כ"ה כסלו.

איך הכי נכון לחגוג את החג ?
כדי להתחבר לחג ולסמליו ולטייל בהתאמה. נכון להבין את תוכנו ומהותו של חג החנוכה.

למה קוראים לחג החנוכה חג האורים ?
פעם בעולם הקדום האש שימשה לתקשורת בין אנשים. למשל כדי להצליח ולהודיע שמתחיל חודש חדש הדליקו משואות על ראשי ההרים ברחבי ארץ ישראל הקדומה. בחג החנוכה המנורה היא כלי לפרסום נס מיוחד במינו שהתרחש בארץ ישראל "נס פך השמן"  .

אל תסתכל בקנקן ?
האימפריה היוונית הובסה על ידי קומץ של לוחמים חשמונאים זה באמת סוג של נס. אך כשבודקים מהו הנס שאנחנו מפרסמים מידי שנה בשנה בכל דור ודור מתברר כי ההתמקדות היא בסיפורו של הכד הקטן שכמות השמן שהייתה בו אמורה הייתה להספיק בקושי ליום אחד והספיקה לבסוף ל- 8 ימים ( מסכת שבת כא' ע"ב) .

נס פך השמן !
הנס שקרה בבית המקדש נעשה הציר המרכזי של חג החנוכה והפך לסיבה לקביעתו לדורי דורות.  לפי דבריו של דר' מיכה גודמן (2009 ) נעשתה כאן בחירה מודעת בין הנס הכימי לבין הנס ההיסטורי ובכך נכנס נס פך השמן לזיכרון הלאומי הקולקטיבי שלנו ( מסכת שבת כא' ע"ב) .

נס הוא רעיון שבא מהתנ"ך
מלחמה עיקשת התקיימה בין היהודים לבין היוונים . מערכה תרבותית בין התרבות ההלניסטית והפילוסופים העומדים בראשה – אפלטון ואריסטו. אלו מביאים את הסגידה אל הטבע המושלם שעובד לפי סדר מופתי וחוקיות נצחית לעומת היהודים המאמינים כי יכול להופיע אירוע של התערבות אלוהית בטבע. הנס הוא רעיון מקראי והטבע הוא רעיון יווני.

באנו חושך לגרש
לפי דר' מיכה גודמן(2009) נס פך השמן הקטן היה אירוע קצר אך בעל משמעות גדולה במיוחד . הוא פרץ את חוקי הטבע והוכיח ליוונים שחוקי הטבע אינם נצחיים והכד הקטן מסוגל לנצח בנוק אאוט את המחשבה היוונית. הניצחון איננו בכוח היהודי אלא ברעיונות היהודיים . חז"ל החליפו בין הניצחון הצבאי לניצחון הרוחני.

האומנם נס לא קרה לנו?
בימי העלייה השנייה כתב המשורר אהרון זאב : "נס לא קרה לנו . פך שמן לא מצאנו"...הייתכן ? ? עונה ומסביר דר' גודמן (2009) כי בימים ההם ניסו הוגי הציונות להמיר את הניצחון הרוחני בניצחון הכוח הצבאי ובמובן מסוים להשיב את חג החנוכה למעמדו הקדם חזל"י.

חג חנוכה שמח
איך ניתן לחגוג את שתי תפיסות אלו בחג אחד ? לחגוג כציונים את חג ניצחון הכוח וכיהודים לחגוג את ניצחון הרוח ? ! אולי זה האתגר של דורנו לנסות ולחבר בין שני הסיפורים ולהאיר את החג בשפע של רעיונות מנצחים.
 
 
 
 
לבניית התוכנית שמתאימה לכם - צרו קשר .
 

  
 
 

 

  
 

 

שם:
טלפון:
דוא"ל: